הפטר במסגרת הליכי הוצאה לפועל

הידעתם? הרפורמה החדשה בהוצאה לפועל יצאה כבר לדרך, במסגרתה ניתן לפתור חייב מוגבל באמצעים מחובותיו ע”י קבלת ” הפטר “, בדיוק כמו במסגרת של פשיטת רגל.

הקריטריונים לבעלי החוב הם: א. מי שמוגדר כחייב מוגבל באמצעים במשך חמש שנים ב. עומד בתשלומיו בשלוש השנים האחרונות ג. אין לו נכסים ד. חובותיו לגורם יחיד הם עד 400 אלף שקל והיקף חובותיו הכללי ( ליותר מנושה אחד ) הוא עד 800 אלף שקל

הערה: ניתן לכלול גם חובות נוספים שאינם כלולים במסגרת תיקי הוצל”פ, כמו חוב לבעל מכולת, חוב לשכן, חוב לאדם שטרם פתח תיק הוצל”פ, ובתנאי כי כלל החובות אינם עולים על 800 אלף ₪.

במסגרת הליך פשיטת רגל, בעל חוב פועל לקבלת – “הפטר” (מחיקת כלל חובותיו כפי שציינם בפני בית המשפט), וזאת רק לאחר ששכנע את בית המשפט, שהוא חדל פירעון, ואין לו כל הכנסות או נכסים שבאמצעותם יוכל להחזיר את חובותיו. מטרת ההפטר היא לאפשר לחייב לפתוח דף חדש בחייו, ולהחזירו לפעילות במערכת הכלכלית. אולם, הליך פשיטת הרגל נו ארוך ומייגע. חייבים רבים, שמצבם הכלכלי קשה, מוותרים על פנייה לפשיטת רגל, משום היותו מסלול ארוך ( עד 5 שנים ) ומסובך ( מבחינה אישית וכלכלית ).

הרפורמה החדשה בהוצל”פ יצרה אלטרנטיבה טובה להליך של פשיטת הרגל, והיא קבלת “הפטר” גם במסגרת הליכי ההוצל”פ. בכך ניתנת לבעלי חוב הזדמנות מצויינת למחוק את כל חובותיהם, כשברור לכל כי לעולם לא יוכלו לשלם את מלוא חובותיהם באמצעות צו התשלומים. ההליך פותח בפני בעלי החוב צוהר לעתיד טוב יותר, לא עוד צו תשלומים, לא עוד חקירות יכולת. וכמובן מאפשרת לאדם לפתוח חשבון בנק, להחזיק כרטיס אשראי ופנקס שיקים.

החובות שניתן לכלול במסגרת הליכי ההוצל”פ או פשיטת הרגל מוגדרים “כחובות ברי תביעה בפשיטת רגל“, שנוצרו עד תחילת פתיחת הליך ההפטר או מתן צו כינוס הנכסים  ( במסגרת הליך פש”ר ).

החובות יכולים להיות מגוונים למדי, כמו: חובות בתיקי הוצאה לפועל, קנסות, חובות ממסים או חובות שטרם נפתח בגינם תיק הוצל”פ על ידי הנושה.

לידיעת בעלי חוב, הליך ההפטר בהוצל”פ קצר הרבה יותר, ויכול להימשך עד שנה, לעומת הליך פש”ר הנמשך עד 5 שנים.

ההבדלים העיקריים בין ההוצאה לפועל לפשיטת רגל:

  • אור בקצה המנהרה – הפטר מחובות בפש”ר (כולל חובות של רשויות המס), ולא הנצחת חובות בהוצאה לפועל.
  • הקפאת חובות ובדיקת חובות בפש”ר ע”י נאמן [תביעות חוב].
  • הליך פש”ר יכול להיפתח לבקשת נושה, ולא רק לבקשת החייב עצמו.
  • בהוצאה לפועל אין מגבלות על החייב מבחינת התנהלותו העסקית / מקצועית, לעומת הליך פש”ר (שלילת רשיון עו”ד).
  • בהוצאה לפועל פקודת מאסר רק בתיקי מזונות, ולא כמו בפש”ר (ע”א 3967/13 דן כוכבי ואח’ נ’ כונס הנכסים הרשמי ואח’, (31.10.2013)]
  • הליך הפש”ר, הינו הליך יקר לעומת הליך ההוצאה לפועל.

המשותף בין ההוצאה לפועל לפשיטת רגל:

  • עיכוב הליכים נגד החייב.
  • תשלום חודשי קבוע.
  • הגבלות שונות: צו עיכוב יציאה מהארץ; הגבלת בנק; הקמת תאגיד; הגבלת כרטיסי אשראי.
  • איסור גיבוש הסדר עם נושים באופן עצמאי [העדפת נושים].

סיכומו של דבר, מי מוגדר כחייב מוגבל באמצעים 5 שנים לפחות, וחובותיו הנם עד 800 אלף ₪, יכול להיכלל כמי שזכאי לגשת להליך של הפטר במסגרת ההוצל”פ. התוצאה הסופית של ההפטר זהה להפטר בפשיטת רגל, הווה אומר, כל החובות נמחקים, והחייב יוצא לחירות כלכלית נקי מכל חוב.

משרדנו עוסק בשני התחומים, ניהול הליכי פשיטת רגל עד לקבלת ההפטר, וניהול הליך ההפטר במסגרת הליכי ההוצל”פ. בשני המקרים משרדנו עוזר ותומך ומלווה את אותם בעלי חוב, אשר מצויים במצוקה כלכלית ונפשית כאחד, עקב קיומם של חובות מעיקים אלה, עד לקבלת ההפטר המיוחל.

לפרטים ומידע נוסף צרו עימנו קשר בטופס הצור קשר.

צור קשר